Powstał nowy klub senacki „Nowa Polska Centrum”

18 marca 2026 r. Warszawa, Senat RP. Podczas konferencji prasowej senatorowie Zygmunt Frankiewicz, Andrzej Dziuba, Mirosław Różański, Grzegorz Fedorowicz, Piotr Masłowski i Jacek Trela ogłosili powstanie klubu senackiego „Nowa Polska Centrum”. Przewodniczącym klubu został Grzegorz Fedorowicz, a jego zastępcą Andrzej Dziuba.

Senator Zygmunt Frankiewicz, prezes partii Nowa Polska podczas konferencji podkreślał: Polityka często dzieli, ale nas – parlamentarzystów – musi łączyć jedno: odpowiedzialność za sprawy Polek i Polaków. Polska potrzebuje dziś dobrego, rozsądnego prawa, tworzonego w interesie ludzi, a nie sporów. Dlatego dziś łączymy siły.

Senator Grzegorz Fedorowicz – przewodniczący klubu senackiego Nowa Polska Centrum dodał: Dziś ogłaszamy takie polityczne zaręczyny dwóch kół senackich i senatora niezależnego, rozwód niedawno przeżyliśmy. Skupiamy się na tu i teraz. Dostaliśmy silny mandat od obywateli. Ich nie interesują polityczne gry, ani układy. Oczekują skuteczności i mają do tego pełne prawo. Musimy dotrzymać kroku dynamice parlamentarnej, musimy być bardziej widoczni w parlamencie i ten sojusz daje nam na to szanse.

Senatorowie nowego klubu zapowiedzieli też swoje inicjatywy ustawodawcze. Ustawę  o awansach generalskich zapowiedział senator Mirosław Różański. Gen. Różański zapewnił też, że klub Nowa Polska Centrum będzie popierał wszystkie inicjatywy koalicji rządzącej wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Senator Jacek Trela dodał, że w obliczu obecnej sytuacji międzynarodowej tym ważniejsze staje się budowanie profesjonalnych, skutecznych i sprawnych Sił Zbrojnych. Senator podkreślał, że przez lata Wojsko Polskie oraz bezpieczeństwo Rzeczypospolitej pozostawały ponad politycznymi podziałami, a dziś coraz częściej są wciągane w bieżące spory i rozszarpywane na wszystkie strony i wykorzystywane do partyjnych rozgrywek. Na to nie może być miejsca w polskiej polityce.

Senator Andrzej Dziuba nakreślił ideę ustawy o DPS, a senator Piotr Masłowski dodał, że samorządy od lat ponoszą ogromną odpowiedzialność za organizację opieki społecznej, w tym funkcjonowanie domów pomocy społecznej. Senatorowie zaproponowali rozwiązanie, które porządkuje tę kwestię – w sytuacjach, gdy koszty pobytu nie zostały uregulowane za życia mieszkańca, odpowiedzialność powinna w określonym zakresie przechodzić na spadkobierców. To nie tylko kwestia stabilności finansów samorządów, ale także budowania systemu opartego na współodpowiedzialności.

Udostępnij post: